רגבים נ. שר הביטחון | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

רגבים נ. שר הביטחון

בג"ץ 6006/18
תאריך: 06/10/2019

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

בג"ץ  6006/18

 

 

לפני:  

כבוד השופט י' עמית

 

כבוד השופט ג' קרא

 

כבוד השופט א' שטיין

 

העותרת:

רגבים

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שר הביטחון

 

2. אלוף פיקוד המרכז

 

3. ראש המנהל האזרחי

 

4. קמ"ט תחבורה

 

5. לואי נעים אחמד דמידי

 

6. חנות לחומרי בניין לובן א שרקייה

 

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

 

בשם העותרת:

עו"ד אבי סגל ועו"ד יעל סינמון

בשם המשיבים 4-1:

עו"ד פנחס גורט

בשם המשיבים 6-5:

אין התיצבות

 

 

פסק-דין

השופט י' עמית:

 

1.        זו הפעם השניה שבה מובאת בפני בית משפט זה עתירתה של העותרת להורות למשיבים לממש את צווי ההריסה על שני בתי העסק הבלתי חוקיים שנבנו בסמוך לכביש 60.

 

           בפסק דינו של בית משפט זה מיום 2.1.2017, בעתירה שהגישה העותרת בבג"ץ 1184/15, הורה בית המשפט על מחיקת העתירה ונקבע כי "נראה לנו להסתפק בהצהרת המדינה, לפיה ביצוע צווי ההריסה לגבי מבנים אלה, נמצא בסדר עדיפות גבוה. על כן בשלב זה נמחקת העתירה גם לגבי המשיבים 6-5. ואולם, אם לא יקרה דבר בתוך חצי שנה, שערי בית משפט זה פתוחים".

 

           משחלפה תקופה של כשנה, הגישה העותרת את העתירה דכאן, ובה חזרה ועתרה כנגד אי ביצוע צווי ההריסה.

 

2.        במצב הדברים הרגיל, דומה כי היה מקום "לתפוס" את המשיבים 4-1 (להלן: המשיבים) על הצהרתם כי יפעלו לממש את צווי ההריסה בסדר עדיפות גבוה. אלא שביני לביני נחקק החוק להסדרת ההתישבות ביהודה והשומרון, התשע"ז-2017. המשיבים טענו כי לאור הבירורים הנדרשים אל מול הוראות חוק ההסדרה, ואשר כפופים אף הם לסדרי העדיפויות של המשיבים בהתמודדותם עם פעולות הפיקוח והאכיפה, החליטו המשיבים שלא לממש לעת הזו את צווי ההריסה שהוצאו כנגד הבינוי. המשיבים הצהירו, כי אין בעמדתם הנוכחית כדי לכבול אותם בעתיד, או משום קביעה, אף לא לכאורית, כי חוק ההסדרה חל ביחס לבינוי מושא העתירה.

 

3.        לנוכח האמור בעמדת המשיבים, איננו רואים מקום להתערב באופן הפעלת סמכותם ובשיקול הדעת הרחב המסור להם בקביעת סדרי עדיפויות בהליכי אכיפה. בשורה של פסקי דין נקבע כי אין דרכו של בית משפט זה להתערב בשיקול דעתה של הרשות המוסמכת בכל הנוגע לסדרי העדיפויות שהיא קובעת לעצמה באכיפת החוק. אלא אם מדובר בהתנערות מאכיפת החוק ואם הרשויות פועלות בניגוד לכללי המשפט המינהלי (והמשפט הבינלאומי הפומבי) החלים עליהן (בג"ץ 5964/15 עמותת הפורום לישראל ירוקה נ' שר הביטחון (22.6.2016); בג"ץ 7601/18 רגבים נ' שר הביטחון (10.4.2019)).

 

4.        סוף דבר, שהעתירה כנגד המשיבים 4-1 נמחקת, תוך שמירת כל טענות העותרת.

 

           בהעדר התייצבות מצד המשיבים 6-5, ניתן בזה צו המורה למשיבים להימנע  מלבצע פעולות בניה ועבודות ללא קבלת היתר ולהימנע מהמשך פעולות הבניה מושא הצווים בתיקי בב"ח 87/11 ובב"ח 17/10.

 

 

           ניתנה היום, ‏ז' בתשרי התש"ף (‏6.10.2019).

 

 

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים