קאסם אימן קאסם גבר נ. שופט צבאי משפטאי | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

קאסם אימן קאסם גבר נ. שופט צבאי משפטאי

בג"ץ 4668/19
תאריך: 01/08/2019

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  4668/19

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופטת ע' ברון

 

כבוד השופט א' שטיין

 

העותר:

קאסם אימן קאסם ג'בר

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שופט צבאי משפטאי

 

2. המפקד הצבאי לאיזור איו"ש

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

תאריך הישיבה:

כ"ט בתמוז התשע"ט      

(1.8.2019)

 

בשם העותר:

עו"ד אשרף אבו סנינה

 

בשם המשיבים:

עו"ד אבי טוויג

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           עתירה לביטול צו המעצר המינהלי שהוצא נגד העותר; תוקפו עד ליום 14.9.2019. לחלופין – לקצר את תקופתו.

 

           העותר, יליד שנת 2000, תושב קלקיליה, מוחזק במעצר מיום 13.8.2018. על-פי העתירה, נעצר העותר לראשונה ביום 29.3.2018, נחקר, והוגש נגדו כתב אישום בעבירת הסתה ותמיכה בארגון עויין. עונשו נגזר ל-5 חודשי מאסר. כשהסתיים מאסרו – נעצר במעצר מינהלי. לטענת העותר – ביסוד מעצרו המינהלי שיקולים זרים, ואין בסיס בדין למעצרו. לטענת ב"כ העותר, קרוב ל-17 חודשים מורחק העותר בפועל מן האיזור. האם עדיין,S מקשה בא-כוחו – נשקפת מסוכנות מן העותר? האם יש חומר ביטחוני שלילי עדכני לחובתו?

 

           המשיב 2 טוען בתגובה לעתירה, כי דינה להידחות משום שאין עילה להתערב בהחלטת המפקד הצבאי ולא בהכרעת בתי המשפט הצבאיים. צו המעצר המינהלי נחתם לאחר שהמפקד הצבאי השתכנע כי טעמי ביטחון החלטיים של שמירה על ביטחון האיזור והציבור מחייבים את המשך ההחזקה של העותר במעצר מינהלי. העותר הוא פעיל חמאס החשוד במעורבות בפעילות טרור צבאית ולו קשר לאמל"ח. מן העותר נשקפת סכנה לביטחון האיזור.

 

           לטענת המשיב 2 לא היה די בתקופת המאסר שריצה העותר, ואין מנוס ממעצרו באמצעות צו מעצר מינהלי לנוכח הסיכון הנשקף ממנו לביטחון האיזור והציבור. צו המעצר הנוכחי עמד לביקורתם של בית המשפט הצבאי ובית המשפט הצבאי לערעורים, אשר הגיעו לכלל מסקנה כי יש הכרח בהמשך החזקתו של העותר במעצר מינהלי ואישרו את צו המעצר הנוכחי למלוא התקופה הנקובה בו. ב"כ המשיב 2 הודיע על כוונה להארכת מעצר נוספת למשך 3 חודשים.

 

           למקרא נימוקי העתירה והתגובה, למשמע דברי ב"כ הצדדים, ולאחר שעיינו בחומר החסוי, נחה דעתנו כי המעצר המינהלי מוצדק. אכן, מפעילותו של העותר נשקף סיכון חמור לביטחון האיזור והציבור. כאמור, מדובר בפעיל חמאס, הוא חשוד במעורבות בפעילות טרור צבאית, ויש לו קשר לאמל"ח. המסוכנות הנשקפת ממנו – מוחשית. בנסיבות הללו, לא קמה עילה להתערבותנו בהחלטות בתי המשפט הצבאיים ולא בהחלטת המפקד הצבאי. המשך החזקתו של העותר במעצר המינהלי – בשלב זה – הריהו נחוץ.

 

           אשר על כן, החלטנו לדחות את העתירה.

 

           ניתן היום, ‏כ"ט בתמוז התשע"ט (‏1.8.2019).

 

 

 

ש ו פ ט

    ש ו פ ט ת

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים