פלוני נ. רשות הפיתוח | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

פלוני נ. רשות הפיתוח

ע"א 3931/19
תאריך: 23/09/2019

 

 

בבית המשפט העליון

 

ע"א  3931/19 - ו'

 

לפני:  

כבוד הרשם רון גולדשטיין

 

המערערים:

1. פלוני

 

2. פלוני

 

3. פלוני

 

4. פלוני

 

5. פלוני

 

6. פלוני

 

7. פלוני

                                          

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. רשות הפיתוח

 

2. פקיד הסדר מקרקרעין

                                                                                                         

בקשת המערערים לפטור מעירבון; תשובת המשיבה

                                          

 

 

 

החלטה

 

           המזכירה הראשית של בית משפט זה קבעה כי העירבון בהליך דנן יעמוד על סכום של 30,000 ש"ח. לפניי בקשה לפטור מהפקדת העירבון. המשיבה מתנגדת לבקשה.

 

           עיינתי בבקשת המערערים ובנספחיה (לרבות המסמכים שצורפו לבקשה המתוקנת) כמו גם בתשובת המשיבה, ולא שוכנעתי כי יש לפטור את המערערים מהפקדת עירבון בהליך הערעורי שבכותרת. אומנם, כפי שאף מציינת המשיבה בתשובתה לבקשה, ייתכן שמצבם הכלכלי של חלק מן המערערים אינו מן המשופרים. עם זאת מקובלת עלי עמדת המשיבה כי הבקשה אינה מציגה תשתית עובדתית וראייתית מלאה ועדכנית באשר למצבם הכלכלי של כל המערערים. לעניין זה יודגש כי על בעל דין המבקש פטור מהפקדת עירבון לפרוש תשתית עובדתית מפורטת ואקטואלית באשר למצבו הכלכלי אשר תצדיק את חשיפת בעל הדין שכנגד, המוטרד לדיון נוסף בעניינו, לסיכון כי לא יוכל לגבות את הוצאותיו אם תפסקנה כאלה בערעור. זאת ועוד, כאשר ישנם מספר מערערים, נטל זה מוטל על כל אחד מהם בנפרד, שכן החובה להפקיד את סכום העירבון חלה עליהם ביחד ולחוד, וכפי שצוין בפסיקה - נטל זה מוגבר שעה שיוזם ההליך לא שילם לבעל הדין שכנגד את ההוצאות בהן חויב בבית משפט קמא, כפי שאירע במקרה דנן לטענת המשיבה (ראו והשוו, ע"א 10402/05 לוי נ' מינהל מקרקעי ישראל (17.5.2006)).

 

           מטעמים מצטברים אלה אין מקום לפטור את המערערים כליל מן החובה להפקיד עירבון להבטחת הוצאות המשיבה, ולמסקנה זו הגעתי כאמור אף מבלי להידרש לסיכויי ההליך. עם זאת בשים לב לפערי הכוחות בין הצדדים, החלטתי להפחית את סכום העירבון באופן מתון ביותר ולהעמידו על 25,000 ש"ח. העירבון יופקד עד ליום 10.10.2019 שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא צורך בהודעה נוספת.

 

           ניתנה היום, ‏כ"ג באלול התשע"ט (‏23.9.2019).

 

 

 

 

רון גולדשטיין, שופט

 

 

ר ש ם

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים