פאדי עסידה נ. המפקד הצבאי לאזור איו"ש | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

פאדי עסידה נ. המפקד הצבאי לאזור איו"ש

בג"ץ 801/19
תאריך: 26/06/2019

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  801/19 - ו'

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט י' אלרון

 

כבוד השופט א' שטיין

 

העותר:

פאדי עסידה

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. המפקד הצבאי לאיזור איו"ש

 

2. הוועדה לבחינת תפיסת רכוש

 

3. שירות הביטחון הכללי

 

עתירה למתן צו על-תנאי; בקשה מטעם הצדדים למחיקת העתירה ולביטול הדיון הקבוע ליום 27.6.2019; בקשה מטעם העותר להחזר האגרה ולחיוב בהוצאות

 

בשם העותר:

עו"ד מחמוד ג'בארין

 

בשם המשיבים:

עו"ד ענת גולדשטיין

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           העותר, יליד שנת 1979, תושב אזור יהודה ושומרון, ביקש בעתירתו להורות למשיבים לבוא וליתן טעם "מדוע לא יוחזר לעותר רכבו מסוג פולקסווגן פולו מ"ר 7500794" (להלן – הרכב) אשר נתפס על-ידי המשיבים.

 

           לטענת המשיבים, התבססה ההחרמה על מידע מודיעיני חסוי שלפיו קיבל העותר לרשותו כספים שמקורם בארגון החמאס, התארגנות בלתי מותרת. לפיכך הורה המפקד הצבאי, בצו שהוצא מכוח תקנה 84 ותקנה 120 לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945, על החרמת רכבו של העותר, עד לשווי כספי בסך של 26,000 ₪.

 

           בטרם הגשת העתירה, ביום 22.11.2018, פנה העותר בהשגה על תפיסת הרכב לוועדה לבחינת תפיסת רכוש והיתכנות החרמתו (להלן – הוועדה), אשר הוקמה מכוח צו בדבר הוראות ביטחון (תיקון מס' 54) מס' 1787 (יהודה ושומרון), התשע"ז-2017. בהשגתו טען העותר כי אין לו קשר לפעילות אסורה, כי לא קיבל כספים מארגונים אסורים, וכי רכבו נרכש בכספי הלוואה בנקאית. העותר לא התייצב לדיון בהשגתו לפני הוועדה. הוועדה דנה בטענותיו שבכתב, בחנה את החומר המודיעיני והחליטה להמליץ למפקד הצבאי להחרים את הרכב שנתפס, בציינה כי העותר יהיה רשאי לפדות את הרכב תמורת סך של 26,000 ₪.

 

           המפקד הצבאי אימץ את המלצת הוועדה.

 

           לאחר הגשת העתירה התקיים שיג ושיח בין ב"כ הצדדים, וביום 16.4.2019 שילם העותר 26,000 ₪. סכום כסף זה הוחרם ביום 18.4.2019, חלף הרכב הנ"ל. אתמול נמסר, כי לאחר בחינת עניינה של העתירה, הוחלט להחזיר לעותר את סכום הכסף אשר הוחרם, בסך של 26,000 ₪. השבה זו תֵעשה בימים הקרובים. גורמי המשיבים ביקשו להדגיש, למען הסר ספק, כי הם עודם עומדים על עמדתם שלפיה קיבל העותר לרשותו כספים שמקורם בהתאחדות בלתי מותרת – ארגון החמאס, והם שומרים לעצמם את הזכות לנקוט, בהתאם להוראות הדין, בכל הליך לעניין זה, ככל שהדבר יידרש.

 

           ב"כ העותר הודיע על הסתייגותו מעמדתם הנ"ל של המשיבים, לפיה קיבל כספים שמקורם בארגון החמאס, והסתייג מנקיטת הליך על-ידי המשיבים בקשר לכך; אך משהודע על ההחלטה להשיב לו את כספו, ביקש העותר לחזור בו מעתירתו. העותר מבקש להחזיר לו את האגרה בהתאם לתקנות, ועוד הוא מבקש לחייב את המשיבים בהוצאות. זאת, משום שהעותר הגיש תחילה השגה לוועדה לבחינת תפיסת הרכוש, ולאחר מכן את עתירתו-זו. בהמשך, לקח העותר, לדבריו, הלוואה למימון החזרת הרכב מקרובי משפחתו, וכמו כן נאלץ לשאול רכב מקרובי משפחתו כדי להגיע לעבודתו. המשיבים מצדם הותירו את בקשת העותר לחיוב בהוצאות לשיקול דעת בית המשפט, בשים לב לעמדתם כי העותר קיבל לרשותו כספים שמקורם בהתאחדות בלתי מותרת.

 

           אשר על כן, העתירה נמחקת בזאת.

 

           בנסיבות החלטנו לחייב את המשיבים בתשלום הוצאות לעותר בסך של 1,500 ₪.

 

           האגרה תוחזר לפי התקנות.

 

           הדיון שנקבע ליום 27.6.2019 – מבוטל.

 

           ניתן היום, ‏כ"ג בסיון התשע"ט (‏26.6.2019).

 

 

 

ש ו פ ט

     ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך
8
בע"מ 5453/20
החלטה
26/10/2020
טען מסמכים נוספים