עמותת יהל – יעוץ והדרכה לאלרגיות מזון ו-46 עותרים נ. שר העבו | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

עמותת יהל - יעוץ והדרכה לאלרגיות מזון ו-46 עותרים נ. שר העבו

בג"ץ 7812/18
תאריך: 27/06/2019

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  7812/18

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט י' אלרון

 

כבוד השופט א' שטיין

 

העותרים:

עמותת יהל - יעוץ והדרכה לאלרגיות מזון ואח'

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

 

2. סגן שר הבריאות

 

3. ממשלת ישראל

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

תאריך הישיבה:

כ"ד בסיון התשע"ט      

(27.6.2019)

 

בשם העותרים:

עו"ד הרן רייכמן; עו"ד גלעד יצחק בר טל

 

בשם המשיבים:

עו"ד אודי איתן; עו"ד רעות לורנץ

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           העתירה שלפנינו עוסקת בהסדרים שמטרתם – שילובם של פעוטות בעלי אלרגיות למוצרי מזון, במעונות יום המפוקחים על-ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים (להלן: המשרד). העותרים טוענים בעתירתם, כי הפעוטות האלרגיים מודרים ממעונות היום המפוקחים, וכי קיימת הפליה בינם לבין פעוטות שאינם אלרגיים. הפליה זו נובעת מסרבול בהליכי קבלתם של פעוטות אלרגיים למעונות המפוקחים, העדר התאמה לצרכים של הפעוטות האלרגיים, והעדר סבסוד להעסקת סייעות שישגיחו על הפעוטות ויוודאו שלא נשקפת להם סכנה כתוצאה מחשיפה למזון.

 

           הפתרון הנהוג בשנים האחרונות, הוא העסקתן של סייעות במשך שעתיים ביום, בזמני הארוחות. הסייעות מוצמדות לפעוטות האלרגיים, מלוות אותם ומפקחות על כך שהם אינם נחשפים למזון שאליו הם אלרגיים. העותרים מבקשים בעתירתם, כי נורה על המשך העסקתן של הסייעות, במימון המדינה. לעמדת המשיבים, אשר מוסכמת גם על עמותת יהל, "ככלל, הצמדת סייעות אישיות לפעוטות עם אלרגיה אינה מהווה כלי מספק לטיפול ולהבטחת שלומם של הפעוטות". לעמדתם, לרוב מדובר בפעוטות בריאים, שהטיפול היחיד הנדרש עבורם הוא מניעת חשיפה למזון שאליו הם אלרגיים. לשם כך, נדרשת התאמה של תפריט הארוחות במעונות. מעבר לכך נטען, כי מתן סיוע רפואי אינו בגדר סמכותן של הסייעות, ועל כן הסיוע שלהן מוגבל לליווי והשגחה בלבד. לא זו בלבד, אלא שלהצמדת סייעת עלולות להיות השלכות שליליות, דוגמת פגיעה בהתפתחותו של הפעוט ותיוגו כתלותי ומוגבל.

 

           נוכח האמור, גיבשו המשיבים תכנית פעולה הכוללת מספר צעדים, במישורים שונים, שלעמדתם המקצועית מהווה פתרון מערכתי, שיספק מענה אמיתי ושלם לפעוטות האלרגיים. להלן עיקרי התכנית:

 

-      עיצוב המעונות המפוקחים כסביבה בטוחה לפעוטות האלרגיים – לעניין זה נקבעו נהלים סדורים, ובכללם: מניעה, ככל הניתן, של הכנסת אלרגנים למעונות; צמצום מספר הארוחות שבהן מוגשים אלרגנים שכיחים (דוגמת חלב, ביצים ושומשום); הפרדת הארוחות מפעילויות אחרות, תוך הקפדה על זמנים סדירים וניקיון קפדני, לשם צמצום הסיכון הנובע מחשיפה לאלרגנים.

-      פעילות הכשרה והדרכה מקצועית לאנשי הצוות במעונות – מתקיימות הדרכות לאנשי הסגל במעונות, במרכזי הכשרה של מגן דוד אדום ברחבי הארץ, על מנת לשפר את מיומנותם ואת יכולתם לצמצם את הסיכון לפעוטות, ולהתמודד עם חשיפה של הפעוטות לאלרגנים. במסגרת זאת, לומדים אנשי הצוות כיצד לזהות תגובות אלרגיות, ומהן דרכי הפעולה הנדרשות בעת מקרה של תגובה אלרגית.

-      היערכות למתן מענה למקרים של סכנת חיים – נקבעו נהלים שמטרתם מענה חירום במצב שבו פעוט עם אלרגיה מסכנת חיים נחשף לאלרגן. כך נקבע, כי בכל מעון יש להחזיק מזרקי אפיפן נגישים, ולקבוע מראש מיהם אנשי הצוות שיהיו אחראים ליתן מענה בעת חירום.

 

           לבד מן האמור, ביום 25.6.2019 עדכנו המשיבים, כי פורסמה באתר המשרד הנחיה בדבר איסור על החתמת הורים לפעוטות אלרגיים על טפסים יחודיים. הנחיה זו היא ביטוי למדיניות המשיבים, שעניינה איסור הפליה של פעוטות אלרגיים ביחס לפעוטות שאינם אלרגיים, בפרט בכל הנוגע להליכי קבלתם של הפעוטות למעונות המפוקחים.

 

           בדיון שנערך לפנינו היום, 27.6.2019, טען ב"כ העותרים, כי לא די בקיומן של הדרכות שבהן מוסברים הנהלים, אלא יש ליתן לנהלים תוקף מחייב כהנחיות מינהליות. ב"כ המשיבים השיב לטענה זו, כי ההמלצות נקבעו כהנחיות מחייבות כלפי המעונות – הלכה למעשה. לעניין זה, הפנה ב"כ המשיבים להנחיות המשרד בתחום הטיפולי, שצורפו כ-מש/7 לתגובת המשיבים לעתירה. המלצות המשרד, כפי שגובשו על-ידי המשיבים, עוגנו בסעיף יא.10. להנחיות אלו, ובכך ניתן להן תוקף מחייב.

          

           נותרו עדיין נקודות אחדות במחלוקת, אך אלו יכולות לבוא על פתרונן בהידרשות ספציפית נקודתית במקרים המתאימים. העיקר הוא שבמישור העקרוני רואים המשיבים עין בעין עם העותרים את חשיבות העניין, והעותרת 1 מצדה מסכימה לעיקרי הגישה המקצועית והמדיניות הממשלתית שגובשה כאמור לעיל.

 

           אין עוררין על חשיבות שילובם הבטוח והמוצלח של פעוטות עם אלרגיה מסכנת חיים למזון במעונות היום, תוך שמירה מיטבית על בריאות הפעוטות והרחקתם מאלרגנים שעלולים לסכנם. חששם של הורי פעוטות אלה הוא טבעי ומובן – שמענו דברים על כך מפיו של עו"ד בר טל – והמשיבים שוקדים על מלאכתם בהקשר זה; האינטרס העליון הוא משותף, להבטיח את שלום הפעוטות וחזרתם בבטחה הביתה בסוף היום.

 

           על רקע הדברים הללו, ביחד עם מלוא האמור בתגובת המדינה ומכלול הצעדים הננקטים על-ידה, באו העותרים על סיפוקם בשלב זה בגדרי העתירה הנדונה, והוסכם כי בכך מוצה הדיון בעתירה.

 

           העתירה נמחקת אפוא בזאת.

 

           אין צו להוצאות.

 

         ניתן ביום, ‏כ"ד בסיון התשע"ט (‏27.6.2019).

 

           תוקן היום, ‏י"ב בתמוז התשע"ט (‏15.7.2019).

 

 

 

ש ו פ ט

     ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

הסרת המסמך
2
בע"מ 7455/20
החלטה
29/10/2020
טען מסמכים נוספים