עלאא זהיר נמר ג'יוסי נ. שופט צבאי משפטאי | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

עלאא זהיר נמר ג'יוסי נ. שופט צבאי משפטאי

בג"ץ 4031/20
תאריך: 10/08/2020

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  4031/20

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט מ' מזוז

 

כבוד השופט ג' קרא

 

העותר:

עלאא זהיר נמר ג'יוסי

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שופט צבאי משפטאי

 

2. המפקד הצבאי לאיזור איו"ש

 

3. שירות הביטחון הכללי

 

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

תאריך הישיבה:

י"ט באב התש"פ      

(9.8.2020)

 

בשם העותר:

עו"ד אשרף אבו סנינה

 

בשם המשיבים:

עו"ד מיכל דניאלי

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           עתירה למתן צו על-תנאי המורה למשיבים לבוא וליתן טעם מדוע לא יבוטל צו המעצר המינהלי שהוצא נגד העותר, תוקפו עד יום 27.9.2020, ולחלופין – מדוע לא יקוצר צו המעצר המינהלי קיצור מהותי, שמשמעו, שהארכה נוספת של המעצר המינהלי תצריך חומר חדש מהותי ואיכותי על אודות מסוכנותו של העותר.

 

           העותר, תושב טול-כרם, יליד שנת 1981, עצור במעצר מינהלי מאז יום 29.9.2019. לטענת המשיבים, העותר הוא פעיל חמאס, והוא חשוד במעורבות בפעילות חמאס, במעורבות בכספי טרור, והימצאותו בשטח מסכנת את ביטחון האיזור. המפקד הצבאי שוכנע, כי טעמי ביטחון החלטיים של שמירה על ביטחון איזור יהודה ושומרון ושלום הציבור מחייבים את החזקתו של העותר במעצר מינהלי.

 

           לטענת ב"כ העותר, נחקר העותר, אך לא נבע מחקירתו דבר. מאז מעצרו לא התקבלה הפללה כלשהי לחובתו. מעצרו המינהלי של העותר, טוען בא-כוחו, נובע משיקולים זרים ואין בסיס בדין למעצרו.

 

           למקרא העתירה והתגובה, לאחר עיון בנספחיהם, למשמע דברי ב"כ הצדדים בדיון אתמול, ולאחר עיון בחומר סודי שהובא לעיוננו, שוכנענו כי המעצר המינהלי אכן מחויב המציאות, וכי נעשה כדין. לחובת העותר עבר פלילי וביטחוני 'עשיר', והוא ריצה תקופות מאסר ממושכות. הליך הביקורת השיפוטית שהתקיים בעניין דנן בבית המשפט הצבאי ובבית המשפט הצבאי לערעורים נעשה כדין. נחיצותו של המעצר נבחנה כדבעי. מסקנתו של בית המשפט הצבאי בהתבסס על החומר המודיעיני, על אודות מעמדו הבכיר של העותר בארגון החמאס, על פועלו הרב במסגרת הארגון, ועל הסכנה הממשית לביטחון האיזור אם ישוחרר, מעוגנת היטב במידע המודיעיני. המידע מבסס היטב ובאופן חד-משמעי, כפי שקבע בית המשפט הצבאי לערעורים, את הערכת גורמי הביטחון בדבר חיוניות המעצר המינהלי כאמצעי מניעתי לסיכול פעילותו של העותר במסגרת ארגון החמאס, אשר מסכנת את ביטחון האזור.

 

           כאמור, המעצר המינהלי מוצדק, ובנסיבות העניין אין אפשרות להעביר את עניינו של העותר למסלול של הליך פלילי. מטבע הדברים לא נוכל לפרט עוד, זולת ציון העובדה שהחומר החסוי מבסס, כאמור, את החשד למעורבותו של העותר בפעילות חמאס ובכספי טרור, והימצאותו בשטח מסכנת את ביטחון האיזור ואת שלום הציבור.

 

           אין אפוא עילה להתערבותנו.

 

           העתירה נדחית בזאת.

 

           ניתן היום, ‏כ' באב התש"פ (‏10.8.2020).

 

 

ש ו פ ט

    ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים