עילי ויל נ. מדינת ישראל- משרד הביטחון | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

עילי ויל נ. מדינת ישראל- משרד הביטחון

בג"ץ 3990/20
תאריך: 08/11/2020

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  3990/20

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט ג' קרא

 

כבוד השופט א' שטיין

 

העותר:

עילי ויל

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. מדינת ישראל - משרד הביטחון

 

2. שר הביטחון

 

3. ראש אכ"א - האלוף מוטי אלמוז

 

 

עתירה למתן צו על-תנאי; בקשה בהסכמה למחיקת העתירה

 

בשם העותר:

עו"ד יניב מטלס

 

בשם המשיבים:

עו"ד שי כהן

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

1.        עניינה של עתירה זו בבקשת העותר, עילי ויל, ליתן צו על-תנאי, אשר יורה למשיבים להתייצב וליתן טעם:

 

(א)   מדוע לא יתאפשר למועמדים לשירות צבאי, בעלי רגישות לגלוטן, להתגייס לכלל היחידות הקרביות בצה"ל, בין על דרך ההתנדבות ובין בדרך אחרת.

(ב)   מדוע נמנעים גורמי הרפואה בצה"ל, לבחון באופן פרטני את התאמתם של בעלי רגישות לגלוטן, לשרת ביחידות קרביות בצה"ל; ולאפשר לבעלי רגישות, אשר לרגישותם אין השפעה על תפקודם היום-יומי, להתגייס לשירות ביחידות קרביות.

(ג)    לחלופין, מדוע לא יאפשרו לעותר להתגייס לכל היחידות הקרביות בצה"ל, בכפוף למיונים שנדרשים מכל מועמד לשירות.

 

2.        בעתירה נטען, כי מדיניות צה"ל הפוסלת באופן קטגורי בעלי רגישות לגלוטן מלשרת בכלל תפקידי הלחימה, פוגעת בשוויון ובכבוד האדם באופן שאינו מידתי. עוד נטען, כי מדיניות צה"ל בנוגע לבעלי הרגישות לגלוטן – איננה סבירה, שכן הטענה, כי צה"ל אינו ערוך לספק מזון נטול גלוטן בשעת קרב, נסמכת על 'תפיסות ארכאיות', אשר אינן רלבנטיות עוד. כיום, "לא על הלחם לבדו יחיה האדם" (דברים ח, ג), גם לא על שאר מזונות המכילים גלוטן. מזה תקופה שנמלאו השווקים בתחליפים שונים למוצרים המכילים גלוטן, ואין מניעה שהללו יסופקו בעתות קרב ולחימה, כמו גם בעתות שגרה ורגיעה. העותר העלה עוד כהנה וכהנה טענות התומכות בעתירתו.

 

3.        בהחלטה מיום 18.6.2020 הוריתי על הגשת תגובה מקדמית לעתירה. ביום 3.11.2020 הודיעונו הצדדים, כי על רקע העתירה, התקיימה עבודת מטה בצה"ל, אשר בסופה הוחלט לפתוח יעדים נוספים בלחימה עבור בעלי רגישות לגלוטן, לרבות ביחידות מובחרות. לפיכך – "לא קיימת עוד מניעה כי בעלי רגישות לגלוטן יוכלו להתנדב לשירות בסיירת מטכ"ל; ביחידת הקומנדו של חיל האוויר שלדג (יחידה 5101); ובחטיבות המסתערות או המתמרנות".

 

4.        אשר לעניינו הפרטני של העותר, נמסר, כי לאחר בחינת נתוניו האישיים, הוא יזומן ל'יום סיירות' אשר צפוי להתקיים במהלך חודש ינואר 2021. אם לא יצלח העותר את יום הסיירות, תעמוד לפניו אפשרות "למלא שאלון העדפות ולהתנדב לשירות קרבי בחטיבות המסתערות או המתמרנות [...] או לשירות ביחידות אחרות התואמות את כישוריו".

 

5.        יָגֵע אפוא העותר ומצא, לא נח ולא זע, עד אשר ניתנה לו ולאחרים כמותו, אפשרות לשרת כלוחמים, לעבור חלוצים למען עמם ומדינתם. בעזרת ה', יעשה ויצליח, יתגייס בטוב ויחזור בשלום. גם צה"ל ראוי להכרת הטוב, על גישתו המכילה לחולי צליאק.

 

6.        בנסיבות הללו, ומשהעתירה השיגה את מטרתה, הסכימו הצדדים למחקה. העותר מצדו, נאות שלא לעמוד על הוצאותיו.

 

7.        אשר על כן, בהתאם להסכמת הצדדים, נמחקת העתירה בזאת.

 

           ניתן היום, ‏כ"א בחשון התשפ"א (‏8.11.2020).

 

ש ו פ ט

       ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים