עזבון המנוח ח'אלד כסאב סעאבנה נ. רשות הפיתוח | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

עזבון המנוח ח'אלד כסאב סעאבנה נ. רשות הפיתוח

ע"א 3235/19
תאריך: 18/06/2019

 

 

בבית המשפט העליון

 

ע"א  3235/19

 

לפני:  

כבוד הנשיאה א' חיות

 

המערערים:

1. עזבון המנוח ח'אלד כסאב סעאבנה

 

2. עזבון המנוח עומר כסאב יחיא

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. רשות הפיתוח

 

2. רשות מקרקעי ישראל

 

ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה מיום 6.5.2019 בת.א. 45278-04-18 אשר ניתן על ידי כבוד השופט מ' רניאל

 

בשם המערערים:                    עו"ד סאלח אבו-חוסיין

 

פסק-דין

 

           ערעור על החלטת בית משפט המחוזי בחיפה (השופט מ' רניאל) מיום 6.5.2019 בת"א 45278-04-18 שלא לפסול עצמו מלדון בעניינם של המערערים.

 

1.            המערערים הגישו לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה בה עתרו לביטול פסקי דין הנוגעים לקרקעות ביישוב כפר קרע (להלן: התובענה). ביום 11.4.2019 נערך קדם משפט בתובענה ובמסגרתו התברר כי קיים קושי בייצוג המערערים על ידי בא-כוחם, עו"ד אבו-חוסיין (להל: עו"ד אבו-חוסיין) שכן הוא צפוי להעיד מטעמם במהלך ההליך ומשכך יהיה על המערערים לפנות לייצוג על ידי עורך דין אחר. עוד באותה הישיבה, נקבע דיון הוכחות בתובענה ליום 15.5.2019. עשרה ימים לפני מועד הדיון הגישו המערערים בקשה מוסכמת לדחיית הדיון (להלן: הבקשה לדחיית הדיון) שכן הוא חל במהלך חודש הרמדאן, עובדה שנשתכחה מעו"ד אבו-חוסיין עת נקבע המועד. עוד צוין בבקשה כי עו"ד סאהר מוחסן (להלן: עו"ד מוחסן), שאליו פנו המערערים לאחר דיון קדם המשפט, מטפל באביו המאושפז בבית חולים. באותו היום נתן בית המשפט החלטה שבה ציין כי המועד לדיון נקבע כבר ביום 11.4.2019, כחודש ימים לפני הגשת הבקשה, וכי אין ספק שכבר אז ידע עו"ד אבו-חוסיין מתי יחול צום הרמדאן. הוטעם כי ככל שהצום מונע ממנו לקיים את הדיון היה עליו לומר זאת באותו המועד. לכך הוסיף בית המשפט כי "עורכי דין וצדדים מוסלמים מופיעים בבתי משפט בצום הרמדאן, וככל הידוע משרדי עורכי הדין המוסלמים לא נסגרים למשך חודש בכל שנה". באשר לטענה לפיה עו"ד מוחסן סועד את אביו ולכן אינו יכול להופיע בדיון נקבע כי היא לא הוכחה "אף לכאורה באף פרט שלה". על כן, נפסק כי המערערים יפרטו מדוע הוגשה הבקשה באיחור ולאחר מכן תינתן בה החלטה.

 

2.            יממה לאחר מכן, ביום 6.5.2019 הגישו המערערים הודעת הבהרה ובקשה לפסילת המותב. בהבהרה צוין כי רק ביום 1.5.2019 פנו המערערים לעו"ד מוחסן כדי שייצגם והוא זה שהפנה את תשומת ליבם לתאריכי הרמדאן. לדברי המערערים, החלטת בית המשפט מייחסת להם אי אמירת אמת בנוגע לשאלה אם עורכי דין מוסלמים נוהגים להופיע בדיונים במהלך חודש הרמדאן ובנוגע לטענה שעו"ד מוחסן מטפל באביו החולה. נטען כי החלטה זו מעידה כי בית המשפט מוטה כנגד המערערים ועו"ד אבו-חוסיין, שהגיש את הבקשה לדחיית הדיון ושצפוי להעיד בתובענה.

 

           בקשת הפסלות נדחתה בהחלטה שניתנה באותו היום. בית המשפט הטעים כי בהחלטתו בבקשה לדחיית הדיון לא נקבע שעו"ד אבו-חוסיין אינו דובר אמת וכל שנקבע הוא כי על עו"ד אבו-חוסיין לפרט מדוע הוגשה הבקשה באיחור וכן צוין כי הטענה לפיה אביו של עו"ד מוחסן חולה לא הוכחה. עוד הוסיף בית המשפט כי לא צורף ייפוי כוח לפיו עו"ד מוחסן אכן מייצג את המערערים. בית המשפט הדגיש כי הוא לא קבע כל ממצא לגבי אמינותו של עו"ד אבו-חוסיין, ועל כן דחה את הבקשה.

 

3.            בערעור דנן שבים המערערים ומעלים את הטענות שהועלו בפני בית המשפט קמא ונדחו על ידו. לדבריהם, מהחלטת בית המשפט עולה כי עו"ד אבו-חוסיין מוחזק כדובר שקר או לכל הפחות מוטלת אמינותו בספק, ועל כן ובשים לב לכך שהוא צפוי להעיד בהליך, יש לפסול את המותב.

 

           בצד הערעור, הגישו המערערים בקשה להפסקת הדיון בתובענה עד להכרעה בערעור דנן שנדחתה על ידי ביום 28.5.2019. ביום 16.6.2019 הגישו המערערים הודעה ובמסגרתה עדכנו כי בית המשפט קמא אמנם נעתר לבקשה נוספת לדחיית דיון בגין מחלתו של בא כוחם אך הוסיף כי הבקשה "לא הוכחה כדין" וביקש כי יובאו לכך אסמכתאות מתאימות. לשיטת המערערים, אף החלטה זו מלמדת כי שבא כוח המערערים מוחזק כמי שאינו דובר אמת.

 

4.            לאחר שעיינתי בערעור על נספחיו באתי לידי מסקנה כי דינו להידחות. כלל הוא כי רק לעיתים נדירות ייקבע כי יש בפעילות השיפוטית כשלעצמה כדי לבסס חשש ממשי למשוא פנים – הן לעניין אמירות של בית המשפט, הן לעניין החלטותיו הדיוניות (ע"פ 6013/17 ורקשטל נ' מדינת ישראל, פסקה 3 (3.8.2017)). עיון בהחלטות בית המשפט בבקשות לדחיית מועד הדיון מעלה כי אין בהן את אשר מבקשים המערערים לקרוא בהן. כל שנקבע הוא כי על המערערים לתמוך את בקשתותיהם בהבהרה ובאסמכתאות מתאימות. החלטות אלו אין בהן כדי להביע עמדה לעניין אמינותו של עו"ד אבו חוסיין, ולא עלה בידי המערערים להצביע על חשש – ולו קל שבקלים – לקיומו של משוא פנים מצד המותב.

 

אשר על כן, הערעור נדחה.

 

           משלא הוגשה תשובה אין צו להוצאות.

 

 

           ניתן היום, ‏ט"ו בסיון התשע"ט (‏18.6.2019).

 

 

 

 

 

 ה נ ש י א ה

_________________________

הסרת המסמך
טען מסמכים נוספים