עאטף ג'ברין אלג'מיל נ. מפקד דוחות צה"ל בגדה המערבית | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

עאטף ג'ברין אלג'מיל נ. מפקד דוחות צה"ל בגדה המערבית

בג"ץ 4840/19
תאריך: 08/08/2019

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  4840/19

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט ד' מינץ

 

כבוד השופט ע' גרוסקופף

 

העותר:

עאטף ג'ברין אלג'מיל, ראש מנהלת חינוך בעיר חברון

 

 

נ  ג  ד

 

המשיב:

מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית

 

עתירה למתן צו על תנאי

 

בשם העותר:

עו"ד סלימאן שאהין

 

בשם המשיב:

עו"ד יונתן נד"ב

 

פסק-דין

 

השופט ע' גרוסקופף:

1.            המשיב מגביל את התנועה בגרם מדרגות שנמצא בחברון (להלן: "ההגבלה"). בתחתית המדרגות יש עמדת בידוק, והמעבר בה מותר רק לבעלי אישור, והם דיירי בתים סמוכים ובאי בית הספר "קורדובה" (להלן: "בית הספר"). לאחרונה דחה בית משפט זה עתירה של תושב חברון שההגבלה מאריכה מאוד את דרכו. אותו עותר ביקש לבטל את ההגבלה, אולם נקבע שיש לה הצדקה ביטחונית ושהיא מידתית (בג"ץ 3043/18 עמרו נ' מפקד כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון (2.12.2018) (להלן: "פסק הדין הקודם")). את העתירה שלפניי הגיש ראש מנהלת החינוך בחברון. לטענתו, הגבלה פוגעת ב-163 תלמידי בית הספר, במשפחותיהם ובצוות בית הספר. העותר מפרט שחלו לא פעם עיכובים בפתיחת השער למדרגות ושמתנחלים מתנכלים לבאי בית הספר. בשל כך, נטען, ירדו ההישגים האקדמיים של התלמידים ומעורבות ההורים בבית הספר. עוד נטען שבפסק הדין הקודם לא שקלו באיזון הכולל את זכויות באי בית הספר. לכן מבוקש לבטל את ההגבלה, ולחלופין לפתוח דרך גישה ייעודית לבית הספר או לקבוע הסדרי כניסה מיוחדים אליו. עוד מבוקש לקיים דיון דחוף בעתירה לפני פתיחת שנת הלימודים בחודש ספטמבר. המשיב מבקש לדחות את העתירה על הסף. לשיטתו, אין היא אלא ניסיון לפתוח מחדש את ההכרעה בפסק הדין הקודם, אולם בו נדונה ההגבלה כולה ולא רק הפגיעה בעותר שם. המשיב מוסיף שפתיחת דרך גישה חלופית לבית הספר כרוכה בפריצת מערך האבטחה הקיים במקום ואולי בתפיסת שטח. כעת אפשר להגיע לבית הספר בגרם המדרגות (שכאמור באי בית הספר רשאים לעבור בו) או בדרך אחרת שצוינה בפסק הדין הקודם.

 

2.            דין העתירה להידחות על הסף. אך לפני כחצי שנה דחה בית משפט זה עתירה נגד ההגבלה שנתקפת בעתירה זו. בשקילת המידתיות בפסקה 6 לפסק הדין הקודם התייחס בית המשפט לבית הספר ובאיו:

 

התרשמנו כי במסגרת תפיסתו המקצועית-ביטחונית, המשיב חותר להסדר מידתי שפגיעתו בתושבים פחותה. על רקע זה באה החלטתו של המשיב מחודש אוגוסט 2017 לרכך את המגבלה המוחלטת ולאפשר מעבר במדרגות לתלמידי ומורי בית הספר ולדיירי הבתים הסמוכים. לעומת זאת, לא הוצגה בפנינו חלופה ראויה להשגת התכלית הביטחונית תוך הסרת ההגבלה על מעבר במדרגות.

 

           זאת ועוד, טענות העותר בדבר הפגיעה בבאי בית הספר נסבות בעיקרן על יישום ההגבלה ולא על עצם קיומה. ככל שלעותר תלונות קונקרטיות בעניין אופן יישום הסדרי המעבר וזמני התגובה לבקשות מעבר או בעניין התנכלות לבאי בית הספר עליו להפנותן לגורמים המתאימים אצל המשיב. חזקה על גורמים אלה שיטפלו בפניות כראוי, בזכרם את החשיבות להבטיח בפועל חינוך תקין ורציף לתלמידי בית הספר.

 

           העתירה נדחית אפוא על הסף. בנסיבות העניין אין צו להוצאות.

 

           ניתן היום, ז' באב התשע"ט (8.8.2019).

 

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך
3
רע"א 476/21
החלטה
22/01/2021
טען מסמכים נוספים