מחמד ווגדי ג'ראח נ. מדינת ישראל | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

מחמד ווגדי ג'ראח נ. מדינת ישראל

ע"פ 3000/19
תאריך: 23/07/2019

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

 

ע"פ 3000/19

 

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

 

כבוד השופט י' אלרון

 

כבוד השופט א' שטיין

 

המערער:

מחמד ווגדי ג'ראח

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבה:

מדינת ישראל

 

ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים בת"פ 55348-06-18 שניתן ביום 17.3.2019 על ידי כבוד השופט העמית י' צבן 

 

תאריך הישיבה:

י"ט בתמוז התשע"ט

(22.7.2019)

 

בשם המערער:

עו"ד נאיל זחאלקה

 

בשם המשיבה:

עו"ד בתשבע אבגז

 

בשם שירות מבחן למבוגרים:

גב' ברכה וייס

 

מתורגמן לשפה הערבית:

גב' נהיל ג'בר

 

 

פסק-דין

 

השופט נ' הנדל:

 

1.       מונח לפנינו ערעור על חומרת עונש המאסר בפועל שנגזר על המערער בבית המשפט המחוזי בירושלים (ת"פ 55348-06-18, כב' השופט העמית י' צבן) – תקופה בת ארבעה חודשים לריצוי מאחורי סורג ובריח. הסנגור עותר בערעור זה לריצוי עונש המאסר בדרך של עבודות שירות. ברקע, הרשעת המערער – אדם כבן 50 – יחד עם בנו בן העשרים בכתב אישום מתוקן שבו הודו. השניים הורשעו בעבירות של איומים, ביצוע בצוותא של פציעה בנסיבות מחמירות והיזק בזדון. על פי כתב האישום המתוקן, בין המערער למתלונן פרץ סכסוך על רקע רכישת בית. בעקבות כוונת המתלונן להתקין שעון חשמל בביתו טלפן אליו המערער, ואמר לו כי אם לא ישלם למערער "תהיה מלחמה" וכל בניו של המתלונן יידקרו. המערער ובנו הגיעו לבית המתלונן, ובעת התקנת שעון החשמל התחיל המערער לצעוק ולאיים על המתלונן. בהמשך לכך פרצה קטטה, בה נטל המערער חלק פעיל. המתלונן נדקר בבטנו באמצעות חפץ חד, ונגרם לו חתך בבטן השמאלית באורך של 15 סנטימטרים ובעומק של חמישה סנטימטרים. המתלונן נותח ואושפז. על פי עדותו עובר למתן גזר הדין, הפגיעה ממשיכה להפריע לעבודתו.

 

          הסנגור הדגיש כי לא ברור מי דקר את המתלונן, ולא הוכח כי מדובר במערער או אפילו בבנו – שכן כמה ממשתתפי הקטטה לא אותרו. עוד ציין הסנגור כי עקב נסיבותיו האישיות של המערער, יהיה לו קשה לרצות עונש מאסר מאחורי סורג ובריח. המערער ריצה אמנם בעבר עונש מאסר בבית הסוהר, אך הדבר היה לפני כשמונה שנים. מנגד תומכת באת כוח המדינה בדחיית הערעור, בהגדירה את התוצאה שאליה הגיעה ערכאה קמא כ"על הצד המקל".

 

2.       אין עילה לשנות את גזר דינו של בית המשפט המחוזי, או לקבוע כי העונש מופרז לחומרה. בית המשפט המחוזי לקח בחשבון את השיקולים לקולא, ובהם סממנים חיוביים בתסקיר שירות המבחן, הגם שהשירות נמנע מלבוא בהמלצה טיפולית. העיקר הוא בסוד הגלוי והעגום שקיימת בחברה בעיה קשה של אלימות, לרבות שימוש בנשק קר לשם פתרון סכסוכים בין שכנים, גם בשל דברים של מה בכך. זהו שורש הרע מבחינת השאיפה החברתית לסדר ציבורי תקין, ויש לעקור שורש זה. כמובן, זאת בצורה הולמת ומידתית, בהתאם לנסיבות העושה והמעשה. במקרה דנן התחשב בית משפט קמא בטענות הסנגור ביחס לתקופת המאסר (ארבעה חודשים) אך בד בבד התחשב גם בטענת התביעה ביחס למסגרת המאסר – עבודות שירות. בראייה זו, אין מקום להתערב בתוצאה אליה הגיע בית המשפט המחוזי.

 

3.       הערעור נדחה.

 

          על המערער להתייצב לתחילת ריצוי עונשו בבימ"ר ניצן, ביום 20.8.2019 לא יאוחר מהשעה 10:00, או על פי החלטת שב"ס, כשברשותו תעודת זהות או דרכון. על המערער לתאם את הכניסה למאסר, כולל האפשרות למיון מוקדם, עם ענף אבחון ומיון של שב"ס בטלפונים: 08-9787377, 08-9787336.

 

           ניתן היום, ‏כ' בתמוז התשע"ט (‏23.7.2019).

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
4
בש"א 262/21
החלטה
18/01/2021
9
בע"מ 8514/20
החלטה
18/01/2021
טען מסמכים נוספים