מדינת ישראל נ. פלוני | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

מדינת ישראל נ. פלוני

בש"פ 5249/19
תאריך: 18/08/2019

 

 

בבית המשפט העליון

 

בש"פ  5249/19

 

לפני:  

כבוד השופט ד' מינץ

 

המבקשת:

מדינת ישראל

                                          

 

נ  ג  ד

 

המשיב:

פלוני

                                                                                                         

בקשה להארכת מעצר לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996 ב-90 ימים מיום 19.8.2019 או עד למתן פסק דין בתפ"ח 42681-11-18 בבית המשפט המחוזי בבאר שבע

 

תאריך הישיבה:                       י"ז באב התשע"ט (18.08.19)

בשם המבקשת:                      עו"ד לינור בן אוליאל

בשם המשיב:                         עו"ד שלמה פצ'בסקי

 

החלטה

 

 

           לפנַי בקשה ראשונה להארכת מעצרו של המשיב ב-90 ימים לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996, החל מיום 19.8.2019 או עד למתן פסק דין בתפ"ח 42681-11-18 בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, לפי המוקדם.

 

1.            ביום 18.11.2018 הוגש כתב אישום המייחס למשיב עבירות של אינוס, ביצוע מעשים מגונים וחטיפה, בקטינה בת 16 (להלן: המתלוננת). לפי הנטען בכתב האישום, המשיב הציע למתלוננת להסיעה לביתה בשעת לילה, ומשנכנסה לרכבו חטף אותה לאזור מבודד, שם אנס אותה וביצע בה מעשים מגונים, תוך הפעלת כוח ובאלימות. בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

 

2.            ביום 17.12.2018 קבע בית המשפט המחוזי כי קיימות נגד המשיב ראיות לכאורה להרשעה בעבירות המיוחסות לו, בהתבסס על עדותה העקבית של המתלוננת ועל גרסת המשיב שהינה גרסה "מתפתחת", וכי מתקיימת עילה למעצרו של המשיב. כמו כן נקבע כי נעשו ניסיונות לשיבוש מהלכי משפט באמצעות פניות מאיימות למתלוננת. המשיב נשלח לקבלת תסקיר של שירות המבחן בעניינו. מהתסקיר שהתקבל ביום 9.1.2019 עולה כי למשיב עבר פלילי הכולל ריצוי עונשי מאסר. הוא הורשע בעבר, בין היתר, בעבירות של תקיפת בן זוג, כליאת שווא והדחה באיומים ובכוח. שירות המבחן העריך כי נשקפת ממנו רמת סיכון גבוהה להתנהגות מינית פוגענית, התנהגות אלימה, שיבוש הליכי משפט והפרת תנאים מגבילים. עוד נאמר בתסקיר כי המפקחים שהוצעו על ידי המשיב יתקשו לזהות מצבי סיכון ולהציב עבורו גבולות. על כן שירות המבחן לא בא בהמלצה על שחרורו לחלופת מעצר.

 

3.            ביום 10.1.2019 הסכים המשיב למעצרו עד תום ההליכים. ביום 28.5.2019 הגיש המשיב בקשה לעיון חוזר בתנאי המעצר, אך מחק אותה בהמשך לאור הערות בית המשפט. ביני לביני, בהליך העיקרי נסתיימה פרשת התביעה, אשר כללה שמיעת עדותם של המתלוננת וחמישה עדים נוספים, ונקבע מועד לתחילת פרשת ההגנה ביום 6.10.2019.

 

4.            בבקשה דנא טוענת המבקשת כי חומרת מעשיו הנטענים של המשיב מעידים על מסוכנות רבה ומחייבים המשך מעצרו מאחורי סורג ובריח. כמו כן, לאור ניסיונות קודמים כפי שעולה מקביעת בית המשפט המחוזי ביום 17.12.2018, קיים חשש ממשי ששחרורו לחלופה תוביל לשיבוש הליכי משפט. עוד טוענת המבקשת כי התיק העיקרי מתנהל בקצב משביע רצון. לאור זאת, היא ביקשה להאריך את מעצרו של המשיב כאמור.

 

5.            בדיון שהתקיים לפנַי ביום 18.8.2019, טען המשיב כי מרבית הדחיות במשפט לא היו בעטיו, כי אם רק שתי ישיבות נדחו על פי בקשתו בשל אי קבלת חומר ראיות מהמבקשת ובשל מחלת בת משפחה של באת-כוחו. המבקשת אף לא ציינה בבקשתה שדיון ההוכחות האחרון שהיה אמור להתקיים נדחה בשל בקשתה שלא לשמוע את  עדותו של עד תביעה. בית המשפט אף הציע מועדים להמשך שמיעת ההוכחות, אך למרות שהמבקשת מיוצגת בידי שתי פרקליטות, הן טענו כי לא יעלה בידן להתכונן כראוי לדיון באותם מועדים. יתר על כן, לטענתו המתלוננת העידה זה מכבר ולכן לא קיים עוד חשש לשיבוש מהלכי משפט. אדרבא, המתלוננת עצמה פנתה למשטרה כדי לחזור בה מתלונתה והיא הדגישה שעשתה כן מיוזמתה ולא בשל השפעה רעה המופעלת עליה. על כן, הואיל והמשפט עשוי להיערך זמן ניכר, יש מקום לבחון כבר בשלב זה את שחרור המשיב לחלופת מעצר.

 

6.            על פניו המשפט מתנהל בקצב משביע רצון. ייתכן שדיון אחד נדחה בעטיו של צד זה ודיון אחר נדחה בעטיו של הצד האחר. אך בסופו של יום, כאמור, פרשת התביעה הסתיימה ופרשת ההגנה קבועה לשמיעה בסמוך לתום פגרת בית המשפט.

 

7.            בנסיבות אלו, מקום שבו מיוחסות למשיב עבירות מין קשות במיוחד ועל פי התרשמות שירות המבחן, רמת הסיכון הנשקפת ממנו להתנהגות מינית פוגעת ואלימה, הינה גבוהה, אף מבלי להתייחס לעילת שיבוש הליכי המשפט, אין מקום בשלב הזה להורות על בדיקה נוספת של חלופת מעצר מטעם שירות המבחן רק בשל העובדה שהמתלוננת סיימה זה מכבר את עדותה.

 

           אשר על כן, אני מאריך את מעצרו של המשיב ב-90 ימים החל מיום 19.8.2019 או עד למתן פסק דין בתפ"ח 42681-11-18 בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, לפי המוקדם.

 

           ניתנה היום, ‏י"ז באב התשע"ט (‏18.8.2019).

 

 

 

 

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך
טען מסמכים נוספים