ישראל אברהם אמסלם נ. השר לבטחון פנים | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

ישראל אברהם אמסלם נ. השר לבטחון פנים

בג"ץ 3643/20
תאריך: 10/06/2020

 

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ 3643/20

 

לפני:  

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

 

כבוד השופט ג' קרא

 

כבוד השופט ע' גרוסקופף

 

העותר:

ישראל אברהם אמסלם

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. השר לביטחון פנים

 

2. נציב שירות בתי הסוהר

 

עתירה למתן צו על תנאי ובקשה לקיום דיון דחוף

 

בשם העותר:

עו"ד חן מאירי

 

פסק-דין

 

השופטת ד' ברק-ארז:

 

1.        העתירה שבפנינו מכוונת כלפי ההסדרים שנקבעו בתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (חופשה מיוחדת לאסיר), התש"ף-2020. בעיקרו של דבר, נטען בעתירה כי הסדרים אלה, שעניינם חופשה מיוחדת שניתנת לאסירים בתקופה האחרונה של מאסרם, אינם מיטיבים במידה הראויה עם אסירים שהתקבלה בעניינם החלטה על שחרור מוקדם.

 

2.        העתירה הוגשה ביום 7.6.2020. בו ביום הוריתי לעותר להבהיר אלו פעולות נקט לשם מיצוי הליכים, ובהמשך לכך ביום 8.6.2020 הגיש העותר הבהרה שבה טען כי "דרך המלך לתקוף את התקנות לשעת חירום הינה פניה לבית המשפט הנכבד בשבתו כבית משפט גבוה לצדק".

 

3.        דין העתירה להידחות על הסף. אין מקום להידרש לעתירה שבה לא ננקט כל צעד של מיצוי הליכים, וזאת גם כאשר זו מבקשת לתקוף חוקים או תקנות (ראו: בג"ץ 2030/20 התנועה למען איכות השלטון בישראל נ' שר המשפטים, פסקה 15 וההפניות שם (18.3.2020)). הקביעה כי עתירה לבית המשפט זה היא "דרך המלך" איננה סותרת את הכלל הבסיסי של פנייה מוקדמת ואינה יכולה להחליפו. הדרך "להתכתב" עם רשויות השלטון אינה אמורה לעבור בבית משפט זה כצעד ראשון (ראו והשוו: בג"ץ 917/20 יהב נ' משטרת ישראל, פסקה 10 (3.5.2020)). בשולי הדברים ייאמר, כי לפנייה למשיבים אף בעת הזו עשויה להיות חשיבות – אפילו יגיע מועד תוקפן של תקנות שעת החירום דנן לכלל סיום, ככל שיהיה להן המשך בהסדרים חקוקים. איננו נוקטים כמובן כל עמדה בעניין זה. זכויות העותר שמורות.

 

4.        סוף דבר: העתירה נדחית על הסף. אין צו להוצאות.

 

           ניתן היום, ‏י"ח בסיון התש"ף (‏10.6.2020).

 

ש ו פ ט ת

ש ו פ ט

                        ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים