יונה שילה נ. לבנה שלמה ואח' | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

יונה שילה נ. לבנה שלמה ואח'

בש"א 7171/20
תאריך: 25/10/2020

 

 

בבית המשפט העליון

 

בש"א  7171/20

 

לפני:  

כבוד הנשיאה א' חיות

 

המבקשים:

1. יונה שילה

 

2. אילן ש' שילה

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שלמה לבנה ואח'

 

2. חברת ה.ר.ק. משה בע"מ

 

בקשה לקביעת מקום דיון

 

בשם המבקשים:

עו"ד עדנה חרותי

 

 

החלטה

 

 

1.            לפניי בקשה לפי סעיף 24 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: חוק בתי המשפט) לקביעת מקום הדיון בתביעה שהגישו המשיבים 1 נגד המבקשת 1 בפני המפקח על רישום מקרקעין בתל אביב (תיק 647/20; להלן: ההליך). המבקשת 1 היא הבעלים הרשום של דירה בבניין בתל אביב; המשיבים 1 הם בעלי מרבית הדירות האחרות בבניין; והמשיבה 2 (להלן: החברה) היא חברה שעמה התקשרו המשיבים 1 בהסכם. עניינו של ההליך בבקשת המשיבים 1 להורות למבקשת 1 לחתום על ההסכם עם החברה.

 

           המבקש 2 הוא בן זוגה של המבקשת 1, והוא מכהן כעת כשופט עמית בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד וכיהן בעבר כסגן נשיא באותו בית משפט. המבקשים מציינים כי בכתב התביעה בהליך נטען שהמבקש 2 הוא "הרוח החיה" מאחורי התנגדותה של המבקשת 1 לחתום על ההסכם. עוד מצוין בבקשה שלפניי כי רכושם של המבקשים הוא משותף, גם אם נרשם על שם מי מהם; כי המבקש 2 כיהן בעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו; וכי הוא ישב בדין "לאחרונה, ואף קודם לכן", בערעורים על החלטותיה של אחת המפקחות המכהנות בלשכת המפקח על רישום המקרקעין בתל אביב.

 

2.            לאור נסיבות אלו הוגשה הבקשה שלפניי, בה טוענים המבקשים כי "הוראת ס' 24 [לחוק בתי המשפט] חלה גם במקרה שמדובר בקרוב משפחה מדרגה ראשונה של שופט". עוד מציינים המבקשים כי בדעתה של המבקשת 1 להגיש תובענה או תובענות לבית משפט אזרחי נגד החברה. המבקשים מבקשים אפוא לקבוע את מקום הדיון הן בהליך והן בתובענות שבדעת המבקשת 1 להגיש.

 

3.            חרף עמדת המבקשים בנושא, משאף אחד מהצדדים בהליך אינו שופט, דומה כי האכסניה הנכונה לבקשה דנן אינה סעיף 24 לחוק בתי המשפט כי אם סעיף 78 לחוק זה (בש"א 3440/18 פוזנר נ' מועדון כפרי עומר, פסקה 2 (2.5.2018); בש"א 4011/19 קרסו נדל"ן בע"מ נ' נציגות הבית המשותף, רח' אסירי ציון 21‏, פסקה 4 (17.7.2019)). בנסיבות אלו, יודיעו המשיבים עד ליום 8.11.2020 אם יש לדעתם מקום להעביר את הדיון בהליך למפקח על רישום מקרקעין במקום שיפוט אחר. אם התשובה לכך תהיה חיובית, יציין כל אחד מהצדדים מהו מקום השיפוט אליו ראוי להעביר את ההליך.

 

           בכל הנוגע לתובענות שבכוונת המבקשת 1 להגיש, הרי שדרך המלך בהליכים לפי סעיף 78 לחוק בתי המשפט היא להגיש ראשית את ההליך עצמו לבית המשפט אשר לו הסמכות המקומית לדון בעניין, ולאחר מכן להגיש בקשה להעברת מקום הדיון. אשר על כן, אין מקום להכריע בסוגיה זו במסגרת הבקשה דנן.

 

           ניתנה היום, ‏ז' בחשון התשפ"א (‏25.10.2020).

 

 

 

 

 ה נ ש י א ה

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים