יאיר נחמיאס נ. משרד המשפטים, האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

יאיר נחמיאס נ. משרד המשפטים, האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי

ע"א 7294/19
תאריך: 16/01/2020

 

בבית המשפט העליון

 

ע"א  7294/19 - ו'

 

לפני:  

כבוד השופט י' אלרון

 

המערער:

יאיר נחמיאס

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. משרד המשפטים, האפוטרופוס הכללי והכונס

    הרשמי

 

2. עו"ד שגב אלדד

 

3. ניקול נרקיס נחמיאס

 

בקשה לעיכוב ביצוע

 

בשם המערער:

עו"ד שרה ענבר

 

החלטה

 

1.            נגד המבקש התנהל הליך פשיטת רגל.

 

           ביום 16.9.2019 קיים בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כב' השופט ע' כהן) דיון שלא בנוכחות המבקש וקיבל את בקשת המשיבה 3 לבטל את הליך פשיטת הרגל (להלן: פסק הדין).

 

           המבקש מעוניין לחדש את הליכי פשיטת הרגל ולעכב הליכי הוצאה לפועל נגדו. לשם כך הגיש הליכי השגה נגד פסק הדין והליכים לעיכוב ביצועו. לשם כך הגיש לבית המשפט קמא ביום 7.10.2019 בקשה לבטל את פסק הדין (להלן: בקשת הביטול), וביום 11.10.2019 – בקשה "לעיכוב הליכי הוצאה לפועל ובקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין".

 

           ביום 4.11.2019 הוגש לבית משפט זה ערעור המבקש על פסק הדין. שבוע לאחר מכן, ביום 11.11.2019, הוגשה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין, אשר נמחקה מהמרשם.

 

           עוד אנו למדים כי ביום 11.11.2019 המבקש הודיע לבית המשפט קמא כי בקשתו לחדש את ההליכים בתיק פשיטת הרגל (למעשה, בקשת הביטול) אינה רלוונטית עוד, מאחר שפנה לערכאת הערעור. בעקבות כך החליט בית המשפט קמא ביום 12.11.2019 כדלקמן: "נוכח האמור, הבקשה לחידוש הליכים נמחקת".

 

           בקשה נוספת מאת המבקש לבית משפט זה לעכב את ביצוע פסק הדין הוגשה ביום 27.11.2019.

 

           בהחלטה שניתנה על ידיי באותו יום ציינתי כי המסגרת הדיונית המתאימה לדון בטענות המבקש היא בקשה לביטול פסק דין.

 

           עוד ציינתי כי מוטב לבקש מבית המשפט קמא לדון בבקשת הביטול; כי אם זו תידחה, יוכל המבקש לפנות שנית לבית משפט זה ולחדש את הדיון בערעור; וכי "בנסיבות אלו, תידון גם הבקשה לעיכוב ביצוע על ידי בית המשפט המחוזי".

 

           בהמשך להחלטתי הגיש המבקש ביום 14.1.2020 לבית המשפט קמא "בקשה דחופה לעיכוב הליכי הוצאה לפועל". בעקבותיה הוחלט כדלקמן:

 

"משהוגש ערעור על פסק הדין, בימ"ש זה אינו מומסמך לדו [כך במקור – י' א'] בבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין או למתן סעד זמני בנוגע לפסק הדין (תקנה 467 לתקנות סדר הדין האזרחי)".

 

           בקשה "חוזרת" לבית משפט זה לעיכוב הליכי הוצאה לפועל או להורות על סעד זמני בערעור הוגשה ביום 15.1.2020, וזו הבקשה מושא החלטה זו.

 

2.            תקנה 467 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד–1984, דנה בהליכים לעיכוב ביצוע פסק דין בהליך אזרחי וקובעת כי עד להגשת הליך ערעורי נתונה הסמכות לדון בהליכים אלו לערכאה הדיונית, וכי לאחר שהוגש הליך ערעורי נתונה הסמכות לערכאת הערעור (ראו ע"א 2631/15 הראל חברה לביטוח בע"מ נ' מסארוה (17.6.2015) (להלן: עניין מסארוה)).

 

           היה והוגשה בקשה לעיכוב ביצוע לערכאה הדיונית, ואחריה הוגשו ערעור ובקשה לעיכוב ביצוע לערכאת הערעור, יש להכריע בבקשה שהוגשה לערכאה הדיונית, ולא בזו שהוגשה לערכאת הערעור (ראו עע"ם 343/16 סקעת נ' עיריית רעננה (13.1.2016)).

 

3.            ומה בענייננו? המבקש הגיש בקשה לעיכוב ביצוע לערכאה הדיונית, היא בקשת העיכוב לבית המשפט קמא. כאמור, מדובר בבקשה נפרדת מבקשת הביטול. אף לא צוין בה כי היא בקשה לעיכוב ביצוע עד להחלטה בבקשת הביטול, או כי היא בקשה לסעד לזמן קצר עד להגשת ערעור.

 

           המבקש חזר בו מבקשת הביטול, אולם לא מבקשת העיכוב המקורית. ואכן, בית המשפט קמא מחק את בקשת הביטול, אך לא אמר דבר על בקשת העיכוב. בנסיבות אלו מצאתי שבקשה זו עדיין תלויה ועומדת. משכך, יש להכריע בה, ולא להגיש בקשה דומה לערכאת הערעור. כמובן, על ההחלטה בה אפשר לבקש רשות לערער (עניין מסארוה). מכאן שהפניית הצדדים לערכאה הדיונית תגשים גם את זכות הערעור.

 

4.            לפני סיום אעיר כי בהחלטתי מיום 27.11.2019 ציינתי כי טוב יעשה המבקש אם יפנה לחדש את הדיון בבקשת הביטול. הוא לא נהג כך, וחלף זאת הגיש רק בקשה חדשה לעיכוב ביצוע פסק הדין. כפי שציינה הערכאה קמא, לבקשה החדשה – להבדיל מזו המקורית – אין מקום, מפני שהיא הוגשה לאחר הגשת ערעור. לצד זאת, המבקש עדיין רשאי לבקש לחדש את בקשת הביטול, ובית המשפט קמא יחליט בעניין כחוכמתו.

 

5.            סוף דבר, הבקשה לבית משפט זה לעיכוב ביצוע נדחית. המבקש רשאי לבקש מבית המשפט קמא שיכריע בבקשתו מיום 11.10.2019.

 

           ניתנה היום, ‏י"ט בטבת התש"ף (‏16.1.2020).

 

 

 

 

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים