התנועה למען איכות השלטון בישראל נ. היועץ המשפטי לממשלה | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

התנועה למען איכות השלטון בישראל נ. היועץ המשפטי לממשלה

בג"ץ 3079/19
תאריך: 08/07/2019

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  3079/19

 

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

 

כבוד השופט ג' קרא

 

כבוד השופטת י' וילנר

 

העותרת:

התנועה למען איכות השלטון בישראל

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. היועץ המשפטי לממשלה

 

2. היועץ המשפטי למוסד לביטוח לאומי

 

3. המוסד לביטוח לאומי

 

עתירה למתן צו על תנאי

 

בשם העותרת:                        עו"ד תומר נאור; עו"ד זהר אלטמן רפאל

בשם המשיב 1:                      עו"ד הדס ערן

בשם המשיב 2:                      עו"ד עמוס א.רוזנצוויג

בשם המשיב 3:                      עו"ד דוד פורר; עו"ד אמיר אבני

 

פסק-דין

 

השופט נ' הנדל:

 

1.        בעתירה הנוכחית, ביקשה העותרת להורות למשיב 1 (להלן: היועץ המשפטי לממשלה) להכריע לאלתר באשר לדרך הטיפול "בעניין ניגוד העניינים בו פעל, לכאורה, המשיב 2 במסגרת תפקידו". כמו כן, ביקשה העותרת להורות ליועץ המשפטי לממשלה להגיש קובלנה משמעתית נגד משיב 2 – ולחלופין, להמליץ למשטרת ישראל על פתיחה בחקירה פלילית נגדו. "לחלופי חלופין", התבקש מתן צו הצהרתי הקובע כי תקופת ההתיישנות תחל רק "ממועד עריכת בירור סביר" על ידי היועץ המשפטי לממשלה במישור המשמעתי.

 

           בתגובתו המקדמית, מסר היועץ המשפטי לממשלה כי הורה זה מכבר על פתיחת בדיקה משטרתית בעניינו של משיב 2 – וציין כי מענה בעניין נשלח בעבר לעותרת, אך נראה שלא התקבל אצלה "בשל טעות טכנית בכתובת שליחת המענה". מכל מקום, משטרת ישראל המליצה, ביום 2.4.2019, שלא לפתוח בחקירה פלילית בעניין, ופרקליט המדינה אימץ את המלצתה, שאליה הצטרפה גם פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי). בד בבד, החליט הפרקליט להעביר את התיק לבחינה משמעתית באגף המשמעת של נציבות שירות המדינה, והדבר צפוי להתבצע "בימים הקרובים". אשר לסוגיית ההתיישנות – היועץ המשפטי לממשלה טוען כי סעיף 64 לחוק שירות המדינה (משמעת), התשכ"ג-1963 מוציא את תקופת הבדיקה המשטרתית מן המניין, ומכאן שאין מניעה לבחון כעת את עניינו של משיב 2 במישור המשמעתי. בנסיבות אלה, היועץ סבור כי העתירה במתכונתה הנוכחית אינה רלוונטית עוד, ודינה להימחק.

 

           בתגובה, הודיעה העותרת כי היא אינה רואה עוד טעם בניהול ההליך, וביקשה למחוק את העתירה. עם זאת, מאחר שעל פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה מרוץ ההתיישנות התחדש עם סיום הבדיקה המשטרתית, העותרת מבקשת "ליתן תוקף פסק דין לבקשת מחיקת העתירה, תוך שהיא שומרת על טענותיה בכל הנוגע לבדיקה משמעתית כלפי המשיב 2" – ולהורות ליועץ להעביר את התיק לאגף המשמעת בתוך 30 יום ממועד מתן פסק הדין.

 

2.        נוכח השתלשלות העניינים שתיאר היועץ המשפטי לממשלה בתגובתו – ולאור העמדה שגיבש במישור ההתיישנות – העתירה דנן אכן מיצתה את עצמה, ואינה רלוונטית עוד. היועץ הבהיר כי לטעמו לא חלה התיישנות במישור המשמעתי, והודיע כי התיק יועבר לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה "בימים הקרובים". בנסיבות אלה – ובהתחשב בכך שהעתירה אינה מניחה תשתית לביקורת על ההחלטה שלא לפתוח בחקירה פלילית, והעותרת אף אינה מעלה טענות בהקשר זה – דין העתירה, על כל ראשיה, להימחק. זאת, כמובן, מבלי להביע עמדה לגופם של דברים, ותוך שמירה על טענות הצדדים בנוגע להליך המשמעתי, לרבות במישור ההתיישנות.

 

3.        העתירה נמחקת. אין צו להוצאות.

 

 

           ניתן היום, ה' בתמוז התשע"ט (‏8.7.2019).

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
5
ע"א 4409/19
החלטה
24/11/2020
טען מסמכים נוספים