דוד אבגיל נ. הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

דוד אבגיל נ. הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר

רע"א 8073/19
תאריך: 07/01/2020

 

 

בבית המשפט העליון

 

רע"א  8073/19

 

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

 

המבקשים:

דוד אבגיל ואח'

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבה:

הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר

 

בקשה לעיכוב הדיון בבקשת רשות הערעור; בקשת ארכה מוסכמת; תשובת המשיבה

 

בשם המבקשים:                     עו"ד דורון עצמון; עו"ד דוד ידיד; עו"ד ד"ר אילן קידר

בשם המשיבה:                       עו"ד יואב שחם

 

 

החלטה

 

 

1.        המבקשים הגישו בקשה למתן רשות ערעור על הכרעת בית המשפט המחוזי בחיפה (ע"ו 25268-02-19; השופט העמית י' גריל, השופטת ב' טאובר והשופט ס' ג'יוסי), בגדרה נדחה ערעורם על פסק דינה של ועדת הערר שליד בית משפט השלום בחיפה.

 

           בטרם הוחלט על אופן הטיפול בבקשה הגישו המבקשים "בקשה דחופה לעיכוב הדיון" בהליך, עד מתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע בע"ו 4467-09-19. מדובר בערעור על החלטה דומה שבה דחתה ועדת הערר המקומית ערר שהוגש על החלטת המשיבה – וקבעה כי העוררים שם אינם זכאים לתגמולים מכוח החוק (להלן: הערעור הנוסף). לטענת המבקשים, המתארים את השתלשלות העניינים שהובילה לפיצול הדיון בין ועדות הערר, בירור הערעור הנוסף לאחר ההכרעה בהליך דנן "עלול לגרום לכפל דיונים בערכאה נכבדה זו, ואפילו לגרום לתוצאה [...] של שני פסקי דין סותרים". לדידם, אף שוועדות הערר הגיעו לתוצאה זהה, הכרעותיהן מבוססות על קביעות עובדתיות שונות – ומכאן שהכרעה בהליך דנן לא תייתר את הערעור הנוסף, ותפתח פתח להכרעות סותרות של בית משפט זה. הם מציעים, אפוא, לדחות את הדיון בבקשה הנוכחית עד להכרעה בערעור הנוסף, ולדון לאחר מכן במאוחד בשני ההליכים.

 

           בתשובתה – שהמועד להגשתה מוארך בזאת, כמבוקש וכמוסכם – טענה המדינה כי דין הבקשה להידחות על הסף. לשיטתה, שיקולי היעילות מבליטים את חשיבות ההכרעה העקרונית בהליך דנן, ותומכים דווקא בעיכוב הדיון בערעור הנוסף – שאפשר ויתייתר כליל. לגישת המדינה, תוצאה זו משרתת גם את טובת המבקשים, ועשויה לחסוך מהם ניהול הליך מיותר, על המשאבים הכרוכים בכך. המדינה מוסיפה כי קיימת אפשרות שבקשת רשות הערעור תידחה על הסף בשל אופיה העובדתי והנמקותיהן המשכנעות של הערכאות הקודמות – ורואה בכך עילה נוספת לדחיית בקשת העיכוב, במטרה ליצור במהירות ודאות משפטית בסוגיות העקרוניות שעל הפרק.

 

2.        דין בקשת העיכוב להידחות. מצוות המחוקק היא כי "על החלטתה של ועדת העררים [...] אין לערער אלא בנקודה משפטית בלבד" (סעיף 17(ח) לחוק נכי רדיפות הנאצים) – כך שהדיון בהליך דנן מוגבל לבירור המשמעויות המשפטיות של הקביעות העובדתיות של ועדת העררים. אם אכן יש שונות משמעותית בקביעות העובדתיות של הוועדות – ואיני נדרש לקבוע דבר בעניין זה – יתכן בהחלט שתוצאת ההליכים תהיה שונה. יתר על כן, איחוד הדיון בבקשה הנוכחית ובבקשת רשות ערעור היפותטית על ההכרעה בערעור הנוסף לא ימנע הכרעות סותרות – שהרי ההכרעה כבולה לתשתית העובדתית הייחודית לכל הליך.

 

3.        הבקשה לעיכוב הדיון בהליך שבכותרת נדחית – ובמקביל להחלטה זו, ניתנת החלטה נוספת בדבר המשך הטיפול בו. אין צו להוצאות.

 

           ניתנה היום, ‏י' בטבת התש"ף (‏7.1.2020).

 

 

 

 

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים