גואד מוחמד יחיא גאד אללה אלגעברי נ. שופט צבאי משפטאי | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

גואד מוחמד יחיא גאד אללה אלגעברי נ. שופט צבאי משפטאי

בג"ץ 4035/20
תאריך: 12/07/2020

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  4035/20

 

לפני:

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט מ' מזוז

 

כבוד השופט ג' קרא

 

העותר:

גואד מוחמד יחיא גאד אללה אלגעברי

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שופט צבאי משפטאי

 

2. המפקד הצבאי לאיו"ש

 

3. שירות הביטחון הכללי

 

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

תאריך הישיבה:

י"ז בתמוז התש"פ      

(9.7.2020)

 

בשם העותר:

עו"ד אשרף אבו סנינה

 

 

בם המשיבים:

עו"ד אילנית ביטאו   

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           עתירה למתן צו על-תנאי המורה למשיבים לבוא וליתן טעם מדוע לא יבוטל צו המעצר המינהלי נגד העותר, אשר תוקפו עומד לפוג ביום 14.8.2020; ולחלופין – מדוע לא יקוצר צו המעצר המינהלי קיצור מהותי, שמשמעו, שהארכה נוספת של המעצר המינהלי תצריך חומר חדש מהותי ואיכותי על אודות מסוכנותו של העותר.

 

           לטענת העותר, אין בסיס בדין למעצרו. מעצרו המינהלי מונע משיקולים זרים.

 

           המשיבים מתנגדים לביטול הצו. לטענתם, דין העתירה להידחות משום שצו המעצר המינהלי נחתם לאחר שהמפקד הצבאי השתכנע כי טעמי ביטחון החלטיים של שמירה על ביטחון האיזור והציבור מחייבים את המשך ההחזקה של העותר במעצר מינהלי.

 

           למקרא העתירה והתגובה, לאחר עיון בנספחיהן, למשמע דברי ב"כ הצדדים, ובעקבות עיון בחומר סודי שהובא לעיוננו, החלטנו לדחות את העתירה.

 

           העותר, תושב חברון, יליד שנת 1967, נעצר ביום 16.10.2019 ונחקר במשטרת ישראל בחשד לחברות ופעילות בארגון חמאס ובפגיעה בביטחון האיזור. חרף דברים שהוצגו לו, דברים שמסרה בחקירתה דינא אחמד עבד אלמעני כרמי אלסעדי, הכחיש העותר את המיוחס לו. כך עשה גם בחקירה נוספת שנחקר בחשד למתן שירות לארגון עוין חמאס ועבודה באגודות צדקה המשתייכות לחמאס.

 

           לאחר החקירות, נוכח הכחשת העותר, ובהעדר ראיות גלויות ומספיקות לצורך הגשת כתב אישום, הוחלט בשעתו שלא להעמידו לדין. ברם, על סמך המידע החסוי בעניינו של העותר, המלמד, לטענת המשיבים, על הסכנה הנשקפת ממנו לביטחון הציבור והאיזור, הורה המפקד הצבאי בצו על מעצרו המינהלי; בתחילה עד יום 15.4.2020, ובצו נוסף – מושא העתירה דנן – עד יום 14.8.2020. צו המעצר אושר בבית המשפט הצבאי, אשר ציין גם את עברו ה'עשיר' של העותר, שבמהלך 20 השנים האחרונות ריצה כ-18 מהן מאחורי סורג ובריח; אם במאסר, אם במעצר מינהלי. החומר הסודי המורכב מידיעות רבות מאת גורמים שונים, מלמד על כך שהעותר שב לסורו, ממשיך בפעילות אינטנסיבית בחמאס, בקשרים עם פעילים רבים, ואלו מצביעים על מסוכנות ממשית לביטחון האיזור. כך גם בית המשפט הצבאי לערעורים קבע שהמידע המודיעיני הרב לגבי העותר, אינו מותיר ספק באשר למעורבותו בפעילות ברורה וענפה בארגון החמאס, פעילות אשר מסכנת במידה משמעותית את ביטחון האיזור.

 

           שמענו את טענות ב"כ הצדדים על רקע החומר הגלוי והחסוי שלפנינו. על הגלוי – אין לנו מה להוסיף. חלקו צוין לעיל, חלקו הנוסף קיבל ביטוי בתגובת המשיבים. על החסוי – לא נוכל לפרט. נציין אך זאת, שמסקנתם של בית המשפט הצבאי ובית המשפט הצבאי לערעורים – נכונה. יש הצדקה להמשך מעצרו של העותר במעצר מינהלי. החומר הסודי מבסס את הנטען כי מדובר בפעיל חמאס, וכי יש לו קשרים עם פעילי חמאס בכירים בחברון. העותר פעיל באגודת הצדקה והוא חשוד בפעילות טרור ארגונית המסכנת את ביטחון האיזור.

 

           לא נוכל להוסיף מעבר לכך, זולת ציון העובדה שהשתכנענו כי נשקף מן העותר סיכון חמור לביטחון האיזור והציבור. הארכת מעצרו המינהלי נעשתה כדין, וכך גם הליך הביקורת השיפוטית. באין עילה להתערבותנו בהחלטה להחזיק את העותר במעצר מינהלי, החלטנו לדחות את העתירה.

 

           ניתן היום, ‏כ' בתמוז התש"פ (‏12.7.2020).

 

 

 

ש ו פ ט

    ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים