בסאם עטיה זהור נ. שופט צבאי משפטאי | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

בסאם עטיה זהור נ. שופט צבאי משפטאי

בג"ץ 5272/20
תאריך: 09/08/2020

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ  5272/20

 

לפני:  

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופט מ' מזוז

 

כבוד השופט ג' קרא

 

העותר:

בסאם עטיה זהור

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. שופט צבאי משפטאי

 

2. המפקד הצבאי לאיזור איו"ש

 

3. שירות הביטחון הכללי

 

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

תאריך הישיבה:

י"ט באב התש"פ      

(9.8.2020)

 

בשם העותר:

עו"ד אשרף אבו סנינה

 

בשם המשיבים:

עו"ד מיכל דניאלי

 

פסק-דין

 

השופט נ' סולברג:

 

           עתירה ובגדרה בקשה ליתן צו על-תנאי המורה למשיבים לבוא וליתן טעם מדוע לא יבוטל צו המעצר המינהלי שהוצא נגד העותר, ואשר עתיד להסתיים ביום 13.9.2020, ולחלופין – מדוע לא יקוצר צו המעצר המינהלי קיצור מהותי, שמשמעו שהארכה נוספת של המעצר המינהלי תצריך חומר חדש מהותי ואיכותי על אודות מסוכנותו של העותר.

 

           בנימוקי עתירתו טוען העותר על החזקתו במעצר מינהלי מאז יום 16.9.2019, על כך שנחקר, אך בחקירתו לא עלה דבר, ועל כך שמאז שנעצר "לא התקבלה כל הפללה לחובתו".

 

           ב"כ העותר מבקש להורות למפקד הצבאי שלא להאריך עוד את מעצרו של העותר אחרי תום תקופת הצו הנוכחי, אלא אם יתווסף חומר חדש משמעותי. לטענת ב"כ העותר, מונע מעצרו המינהלי של העותר משיקולים זרים, ואין בסיס בדין למעצרו.

 

           בתגובתם לעתירה טוענים המשיבים על כך שהמפקד הצבאי שוכנע כי טעמי ביטחון החלטיים של שמירה על ביטחון איזור יהודה ושומרון ושלום הציבור מחייבים את החזקתו של העותר במעצר מינהלי, וזאת נוכח מידע המצוי בידי המשיבים, לפיו העותר הוא פעיל חמאס המעורב בפעילות טרור צבאית המסכנת את ביטחון האיזור; העותר גייס פעילים לחמאס והסכים לסייע במימון חוליית חמאס צבאית. בעבר היה העותר מעורב בטרור עממי.

 

           בדיון בעל-פה היום הוסיף ב"כ העותר וטען על כך שנגד העותר הוגש כתב אישום, הוא הורשע, נדון לתקופת מאסר, בית המשפט הסתפק, בהתאם להסדר טיעון, בימי מעצרו, ועם שחרורו הועבר העותר למעצר מינהלי. מעצרו המינהלי קוצר קיצור מינהלי מספר פעמים. על רקע זה, כך נטען, אין לומר עוד כי העותר מסוכן.

 

           לשאלתנו השיבה ב"כ המשיבים כי אין לדעת עדיין אם יוחלט על הארכה נוספת של המעצר המינהלי לאחר תום תקופת המעצר הנוכחי בעוד קצת למעלה מחודש-ימים.

 

           שמענו את דברי ב"כ הצדדים לפנינו היום, ולאחר מכן עיינו בחומר הסודי. שוכנענו כי המידע המודיעיני אכן מבסס דיו את המיוחס לעותר, כאמור לעיל. מעבר למה שנעשה עד כה, אין ניתן להעביר את עניינו של העותר למסלול פלילי.

 

           אכן, טעמי ביטחון החלטיים מחייבים את המעצר המינהלי מחמת הסיכון הרב הנשקף ממנו לביטחון האיזור ולשלום הציבור.

 

           העתירה נדחית אפוא בזאת.

 

           ניתן היום, ‏י"ט באב התש"פ (‏9.8.2020).

 

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים