אדיב מג'די עאבד נ. השר לביטחון פנים | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

אדיב מג'די עאבד נ. השר לביטחון פנים

בג"ץ 7178/19
תאריך: 15/03/2020

 

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג"ץ 7178/19

 

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

 

כבוד השופט נ' סולברג

 

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

 

העותר:

אדיב מג'די עאבד

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. השר לביטחון פנים

 

2. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה

 

3. משטרת ישראל - תחנת נצרת

 

4. מפקד תחנת משטרה בנצרת

 

עתירה למתן צו על-תנאי

 

בשם העותר:

עו"ד מג'די עאבד  

 

בשם המשיבים:

עו"ד יעל מורג יקו-אל 

 

פסק-דין

 

השופטת ד' ברק-ארז:

 

 

1.        העתירה שבפנינו נסבה על טענותיו של העותר כי תלונה שהגיש למשטרה לא טופלה כיאות, אלא נותרה – למעשה – כאבן שאין לה הופכין.

 

2.        על-פי הנטען, ביום 29.3.2019 הגיש העותר תלונה למשטרת ישראל – תחנת נצרת, היא המשיבה 3 (להלן: משטרת נצרת), לפיה נפל קרבן לתקיפה מצד ארבעה אנשים (להלן: החשודים). העותר הועבר לטיפול בבית החולים EMMS בנצרת, שם, על-פי הנטען, גבו נציגי המשטרה עדות ממנו ומאביו, צילמו את הפצע במצחו ולקחו עמם אישורים רפואיים רלוונטיים. על-פי האמור בעתירה, החשודים עצמם לא הוזמנו לחקירה. לנוכח האמור ומשחלפו מספר חודשים, פנה העותר בשני מכתבים למשטרת נצרת, ביום 3.7.2019 וכן ביום 16.8.2019, וביקש לקבל עדכון ביחס לטיפול בתלונתו ובהליכים שננקטו נגד החשודים. פניותיו אלה לא זכו למענה.

 

3.        ביום 30.10.2019 הוגשה העתירה דנן, ובה נטען כי חרף העובדה שהעותר מסר את פרטי החשודים – ובכלל זה את שמותיהם, כתובותיהם ותמונותיהם – עד כה הם לא נחקרו. בעתירה נטען כי התנהלות זו מעודדת מעשי אלימות, ובית המשפט התבקש בה להורות על טיפול בתלונתו של העותר, ועל זימון החשודים לחקירה. מלבד משטרת נצרת ומפקדה, הוא המשיב 4, צורפו כמשיבים לעתירה השר לביטחון פנים וממלא מקום מפכ"ל המשטרה. בהמשך, בעקבות הערות שניתנו בעניין, ציין העותר כי הוא נכון לצירוף החשודים כמשיבים נוספים לעתירה.

 

4.        בתגובתם המקדמית לעתירה מיום 14.1.2020 מסרו המשיבים כי עבודתו של החוקר שטיפל בתלונה הופסקה, ועקב כך התעכב המשך הטיפול בה. עם זאת, הודגש כי החל מיום 4.11.2019 תיק החקירה בעניינו של העותר מצוי בטיפולו של שוטר אחר תחת פיקוחו של קצין חקירות. כן צוין כי נכון ליום הגשת התגובה המקדמית, המשטרה ביצעה מספר פעולות חקירה ובכלל זה חקרה את אחד החשודים. על כן, ולאחר שציינו כי משטרת ישראל הפיקה לקחים מן האירוע מושא העתירה ותפעל למניעת הישנותם של מקרים מסוג זה, טענו המשיבים כי העתירה מיצתה את עצמה ודינה להימחק.

 

5.        בהתאם לאמור בתגובה המקדמית, הוריתי לעותר להודיע אם הוא מסכים למחיקת העתירה תוך שמירת זכויות. בהודעתו מיום 21.1.2020 הבהיר העותר כי הוא מוסיף לעמוד על עתירתו. בין היתר נטען כי עד לאותה עת נחקר כאמור רק אחד מן החשודים חרף העובדה שזהות כל המעורבים ידועה למשטרת נצרת, וכי השוטרים כלל לא אספו את מכלול הנתונים הנדרשים מזירת האירוע. באופן ספציפי נטען כי השוטרים אף איבדו את הסרטונים ממצלמות האבטחה שנמסרו להם ימים ספורים לאחר האירוע ומתעדים את מעשי התקיפה.

          

6.        בעקבות זאת, הוריתי למשיבים להגיב לדברים פעם נוספת. בתשובתם מיום 29.1.2020, הודו המשיבים כי הסרטונים שהיו בידי המשטרה אכן לא אותרו בתיק החקירה, אך הודגש כי נעשה ניסיון לאתרם בשנית. כן הוסבר כי הטעם לכך שלא כל החשודים נחקרו הוא טעות שנפלה בזימון של אדם ששמו זהה לשמו של החשוד שלא נחקר. לבסוף צוין כי החוקר שטיפל בעניינו של העותר הוצא לחופשה כפויה ובהמשך פוטר. אחר דברים אלה נטען כי עתה התיק מתנהל תוך שננקטות במסגרתו פעולות החקירה הנדרשות, ומשום כך דין העתירה להימחק.

7.        לנוכח ההתנהלות שהעלתה אף הודעה זו, הוריתי על הגשתה של הודעת עדכון נוספת מטעם המשיבים, באשר להתקדמות הטיפול בעניינו של העותר. בהתאם לכך ביום 9.3.2020 הם מסרו כי כיום תיק החקירה מטופל על-ידי צוות ממשטרת נצרת שמבצע פעולות שונות על מנת להביא למיצוי החקירה. כך, נמסר כי סרטוני האבטחה הועברו שוב למשטרה, וכן כי נגבו עדויות נדרשות נוספות. בצד זאת המשיבים ציינו כי העותר עצמו אינו משתף פעולה עם המשטרה, שניסתה ליצור קשר עמו על מנת לזמנו לחקירה, דבר המערים קשיים על המשך החקירה.

 

8.        לאחר שעיינו בעתירה ובתגובות לה, מצאנו כי בשלב זה, בהתחשב בהתקדמות שחלה בטיפול בתלונה ובמכלול הנסיבות, העתירה מיצתה את עצמה ודינה להימחק. אכן, ניתן להתרשם כי מלכתחילה הטיפול בתלונה לא נעשה במידת השקידה שלה ניתן היה לצפות, ודומה שאף המשיבים עצמם מודים בכך ומודעים לחשיבות הנודעת לכך שהתקלות אשר תוארו לעיל לא יישנו. אולם, הסעדים שהתבקשו בעתירה במתכונת המקורית שבה הוגשה התייתרו, וכעת נראה כי החקירה בעניינו מתקדמת. בשלב זה, ניתן לצפות כי המשטרה תתמיד בהשלמת הטיפול בתיק. כמו כן, חרף משקעי העבר, דומה שטוב יעשה העותר אם ישתף פעולה עם הגורמים במשטרת נצרת, על מנת להביא להשלמת החקירה ולמיצוי כלל הפעולות הנדרשות במסגרתה.

 

9.        סוף דבר: העתירה נמחקת. במכלול הנסיבות, אין צו להוצאות.

 

           ניתן היום, ‏י"ט באדר התש"ף (‏15.3.2020).

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

                          ש ו פ ט

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
טען מסמכים נוספים