אברהם באטוס נ. מנהל מקרקעי ישראל | חיפוש פסקי דין ברשת בחינם - ישראקורט

אברהם באטוס נ. מנהל מקרקעי ישראל

ע"א 7384/20
תאריך: 25/11/2020

 

 

בבית המשפט העליון

 

ע"א  7384/20 - א'

 

לפני:  

כבוד הרשמת דר להב

 

המערער:

אברהם באטוס

 

 

נ  ג  ד

 

המשיבים:

1. מנהל מקרקעי ישראל

 

2. היועץ המשפטי לממשלה

 

3. דבורה באטוס

 

בקשה לפטור מאגרה ועירבון; תשובת המשיבים 2-1

 

 

 

 

החלטה

 

 

          הערעור שבכותרת מופנה כנגד החלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו מיום 6.9.2020 (ת"א 6554-04-20) שבגדרה נדחתה בקשה לצו מניעה (זמני). ככל שניתן להבין, עניינו של ההליך הוא בנכס מקרקעין מסוים אשר המערער טוען כי רישומו בלשכת רישום המקרקעין הוא שגוי. המערער ואשתו, שצוינה בהליך דנן כמשיבה 3, טוענים כי פונו מהנכס שלא כדין על ידי ראש ההוצאה לפועל. בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה הן משום שלא שולמה אגרה; הן משום החשש כי קיימים פסקי דין חלוטים שהובילו לפינוי האמור; והן בשל היעדר תצהיר תומך לעובדות הנטענות בבקשה. בית המשפט המחוזי המליץ למערער לפנות לקבלת ייצוג משפטי. כמו כן, מתוך התחשבות, ראה לבטל את חוב האגרה בגין ההליך נשוא הערעור.

 

          בבקשה שלפניי, לפטור מאגרה ומעירבון, טוען המבקש כי הוא משתכר מקצבת ביטוח לאומי וכי אין לו דירה, למעט "מחסן להחסנת דברים אישיים". לבקשה צורף תדפיס חשבון בבנק הדואר של המשיבה 3, שאינו עדכני.

 

          המשיב טוען כי יש לדחות את הבקשה על הסף ולגופה. לפי הנטען, המערער מגיש מזה שנים הליכים משפטיים מרובים בקשר עם אותו נכס מקרקעין, פעם אחר פעם נדחות בקשותיו לפטור מאגרה ועירבון ולאחר מכן נמחקים או נדחים ההליכים שהגיש בשל אי תשלום אגרה ועירבון, וחוזר חלילה. לגופו של עניין, טוען המשיב כי המערער לא הוכיח כנדרש שמצבו הכלכלי אינו מאפשר תשלום אגרה והפקדת עירבון וכי מיצה את האפשרויות לגיוס העירבון הנדרש, וגם סיכויי הערעור הקלושים מטים את הכף לעבר דחיית הבקשה.

 

          אכן, כפי שטוען המשיב, קשה לומר כי הבקשה מניחה תשתית עובדתית מלאה ומפורטת לעניין מצבו הכלכלי של המערער, כנדרש לצורך בקשה לפטור מתשלום אגרה ופטור מהפקדת עירבון. כך, לא צורפו לבקשה תדפיסי חשבון בנק של המערער ולא פירוט של הכנסותיו והוצאותיו. עם זאת, קיימות אינדיקציות מסוימות לכך שמצבו הכלכלי אינו מן המשופרים, ובכלל זה האישור לפיו זכאי המערער להשלמת הכנסה מביטוח לאומי. בנסיבות אלה, לא ראיתי לפטור את המערער כליל מתשלום האגרה אולם ראיתי להפחיתה ולהעמידה על סך של 1,500 ש"ח. אשר לבקשה לפטור מעירבון, לצורך כך נדרשים סיכויי הצלחה ממשיים בהליך, ולא שוכנעתי כי אכן כך הדבר. בשים לב לאינדיקציות בדבר מצבו הכלכלי של המערער ולפערי הכוחות בין הצדדים, העירבון בהליך יועמד על סכום מתון יחסית של 5,000 ש"ח.

 

          האגרה תשולם והעירבון יופקד עד ליום 9.12.2020, אחרת יימחק ההליך או יירשם לדחייה, לפי העניין. 

 

           ניתנה היום, ‏ט' בכסלו התשפ"א (‏25.11.2020).

 

 

 

דר להב

 

 

ר ש מ ת

 

_________________________

הסרת המסמך

מסמכים נוספים

הסרת כל המסמכים
8
בע"מ 8633/20
החלטה
27/01/2021
טען מסמכים נוספים